GRUPA TREKKINGOWA

Od wiosny Roku Pańskiego 2008, przy Stowarzyszeniu Nike Air VaporMax pas cher Artystów i Podróżników „Grupa Rosynant” działa prosty, lecz pożyteczny i piękny projekt o jakże dumnej nazwie:

„RACIBORSKA GRUPA TREKKINGOWA” im. Joźina z Bażin

Idea…

Idea działania Raciborskiej Grupy Trekkingowej jest prosta: raz w miesiącu (najczęściej w drugi weekend) ruszamy na ciekawy 2 dniowy wyjazd w góry – Beskidy, Sudety, Tatry, tudzież inne góry Czech lub Słowacji…

Co jakiś czas (np. podczas długich weekendów) wyjazdy bywają dłuższe (3-4 dni).

Zdjęcia z poprzednich wyjazdów można zobaczyć na: www.picasaweb.google.com/gruparosynant

Jak i gdzie?

Poziom trudności wyjazdów jest za każdym razem trochę inny, ale zasada jest jasna: jeździmy dla przyjemności, radości, frajdy i rekreacji. Wyjeżdżamy z miasta po to by odpocząć od pracy, studiów czy szkoły, pobyć blisko natury, pobawić się w dobrym towarzystwie, a nie w celach typowo sportowych. Nie ścigamy się. Robimy przerwy. Czekamy na słabszych. Nie planujemy tras od świtu do zmroku. Wędrujemy w gronie bardzo zróżnicowanym pod względem kondycji, wieku itp. Co prawda wędrujemy na nogach, a nie na quadach, ale (prawie) zawsze obchodzi się bez bólu, łez i krwi. Za to tylko incydentalnie obchodzi się bez kilku piwek czy butelki dobrego wina w schronisku ;)

Poza wycieczkami „planowanymi” (raz w miesiącu, plan układamy zawsze pół roku do przodu) zarzają się w naszej bandzie jednodniowe wypady spontaniczne: górskie, albo też na narty, do ciepłych źródeł, jaskiń, skałek itp.

Przy okazji wędrówek górskich, najczęściej w niedzielę staramy się zawinąć o ciekawe miejsce: zamek, muzeum, skansen, ciekawy klasztor, dobrą karczmę, czasem jeszcze co innego…http://www.airmaxfrance2015.com/

Dla kogo?

W wyjazdach mogą brać udział wszyscy miłośnicy przygód i podróży bez względu na wiek, płeć, przynależność partyjną, orientację polityczną, kolor oczu itp. Mile widziani są zarówno studenci, 30, 40 i 50 latkowie. Nasz najstarszy trekker ma prawie 70 lat. Najmłodsi – nie dobili jeszcze do 10. Kondycja fizyczna jest praktycznie bez znaczenia. Jedno wszakże jest istotne: podczas wyjazdów każdy odpowiada za siebie.

Aspekt prawny:

Wyjazdy przeznaczone są teoretycznie dla osób dorosłych. Osoby niepełnoletnie (młodzież) mogą brać udział w wyjazdach tylko po uzyskaniu zgody rodziców na powyższą formułę imprezy, a dzieci – pod opieką rodziców / opiekunów.

Wyjazdy maja charakter indywidualny, nieformalny, niezorganizowany i nie ma na nich oficjalnych opiekunów! Najczęściej są na niej przewodnicy górscy, ale nie są w pracy, tylko na wypoczynku. Mogą ułożyć trasę, opowiedzieć o tym co widać i czego nie widać, zaproponować skrót lub ciekawą historyjkę, ale… ale nic nie muszą i za nikogo nie odpowiadają prawnie ;)

Koordynatorzy projektu zapewniają piękną przygodę, jednak nie zapewniają ubezpieczenia, opieki ani nic z tego typu atrakcji prawnych.

Nie mniej jednak obecni na wyjazdach przewodnicy bądź organizatorzy zastrzegają sobie prawo podejmowania decyzji za całą grupę w kwestiach organizacyjnych i innych, które wymagają jednomyślności (np. bezpieczeństwa).

Finanse…

Tutaj także zasady są proste: nikt nikogo nie dotuje, nikt na nikim nie zarabia, nikt od nikogo nic nie wymaga…

Każdy opłaca swój nocleg i wyżywienie oraz bierze udział we wspólnych kosztach przyrządzania posiłków, jeśli taką informację przekazują przed wyjazdem koordynatorzy projektu.

Dodatkowo każdy uczestnik płaci za własny transport: pociąg czy część wynajmu busa; albo odpowiednią część paliwa, gdy wyjeżdżać będziemy prywatnymi samochodami. Tradycją jest, iż koszty paliwa w kilku samochodach uśredniamy, tak by każdy płacił po równo, bez względu na to czy samochód, w którym jedzie jest na benzynę, ropę czy gaz. Kierowcy udostępniający swoje auta i pracujący za kierownicą – nie płacą już za paliwo.

Każdorazowo, do kosztów wyjazdu dolicza się po 5 zł / os przeznaczone na pokrycie kosztów organizacyjnych wyjazdu, koszty prowadzenia działalności statutowej Grupy Rosynant (wyłącznie w zakresie omówionym na corocznym Zebraniu Walnym Członków GR) oraz fundusz wewnętrzny niniejszej inicjatywy (promocja, gadżety, wspólna kawa, herbata, inne niespodziewane wydatki). Pełną decyzyjność w zakresie dysponowania w/w składką posiada wyłącznie aktualny szef RGT, odpowiadający przed Zebraniem Walnym Członków GR.

Skąd czerpać informacje?

Informacje o wyjazdach rozsyłane są drogą mailową, a raz na pół roku plan imprez przesyłamy do raciborskich mediów. Aby otrzymywać wszystkie niezbędne informacje należy zapisać się na listę mailingową Grupy Rosynant, poprzez wpisanie swojego maila do formularza na stronie www.rosynant.pl, albo wysyłając go na adres: dawid_(at)_rac.pl

Z racji braku czasu i hobbystycznego traktowania sprawy, informacja o kolejnych wyjazdach nie zawsze trafia na nasza stronę internetową i do mediów. Zawsze trafia jednak na liste mailingową!

Zasady organizacji:

Zapisy: aktualny szef grupy, zwany „prezesem RGT” ogłasza drogą mailową informację o kolejnych wyjazdach, podając każdorazowo szacowane koszty z nią związane oraz dzień (datę), do którego zbierane są zapisy. Jedyną formą zapisania się na wyjazd jest wpłacenie zadatku na konto aktualnego szefa RGT, w wysokości ok. 30% szacowanych kosztów imprezy. Rezygnacja z wyjazdu po wpłaceniu zadatku oznacza możliwość utraty całego wpłaconego zadatku, z którego szef RGT opłaca koszty niewykorzystanych a zamówionych świadczeń, które zostały rzeczywiście poniesione. Sorry, ale trudno przerzucać odpowiedzialność za rezygnację Pana X na portfel Pana Y…

W przypadku odwołania imprezy w związku ze zbyt małą ilością chętnych, uiszczony zadatek zwraca się w wysokości uiszczonej.

Zgłoszenia na wyjazdy i informacje szczegółowe:

Dodatkowych informacji udziela i zapisy na najbliższe wyjazdy przyjmuje zawsze aktualny „szef” RGT. Funkcja ta ma charakter wędrowny i kadencyjny.

Obecnie godność tę sprawuje Marek „Motyl” Motylewicz (niech żyje!!!).

Jego telefon: 889 817 750. Mail: motyl0112@gmail.com

Pytania dotyczące trasy wyjazdu i innych spraw typowo „przewodnickich” można kierować do Dawida Wacławczyka, który najczęściej układa trasy wyjazdów i robi za przewodnika: 502 557 238 (jak nie odbiera, to próbować słać sms-y)

Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!